Ősi kozmetika
2008.06.08. 13:30
A kozmetika sem mai tudomány. Az ókorban élt nők is arra törekedtek, hogy szebbek, kívánatosabbak és fiatalosak legyenek. Az akkori orvosok köteteket szenteltek a bőrápolásnak, testedzésnek és az illatoknak.
Nézzük meg, mit használtak elődeink.
1. Az egyiptomi nők fürdés után illatos növényi olajokkal kenegették testüket, emi simává varázsolta bőrüket.
2. Rómában az arctej bab- vagy kukoricalisztből és olívaolajból készült. Ezzel törölgették le az arcukat, bőrradírként szolgált és a bőrt is táplálta. Ma is vannak olajos arctejk.
3. A test szőrtelenítése sem volt idegen. Felmelegített gyanta és viasz keverékével távolították el a szálakat. – csakúgy, mint ma házilag vagy a kozmetikai szalonban.
4. A szemfestés technikája sem új. Az egyiptomiak csont- vagy faszénnel, esetleg fenyőkorommal rajzolták körbe szemüket. – Ma már ceruzák, porok segítségével emelhető ki a szem szépsége.
5. A középkori Velencében hajmosáshoz szappangyökér, bor és aromás anyagok főzetét használták, így a haj fényessé vált.
6. Az első rúzs festékanyagból és meleg zsiradékból készült, növényi szárba öntve.
7. Régi titok, hogy az aranyfésű és a szarukefe rugalmassá, fényessé teszi a hajkoronát. – Az arany ugyan luxus lenne, ám a szarukefe ma sem elérhetetlen.
8. Poppea, Néró felesége készítette a hagyomány szerint az első vitaminos arcpakolást földieperből és szamártejből. – Azóta csak gazdagodott a felhasznált gyümölcsök és adalékanyagok tára.
9. Természetes alapanyagú volt a parfüm, kölni. – Mára szintetikus alkotóelemekből készül a modern illatszer ezernyi fajtája.
10. Körmök pirosítása hennával történt. – Manapság lehet zöld, kék vagy lila két perc alatt száradó festékkel.
|